Wydrukuj tę stronę

Skadrowali lato!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: KULTURA I ROZRYWKA

Ponad sto zdjęć wpłynęło na konkurs fotograficzny „Skadruj lato” dla uczniów szkół powiatu mikołowskiego. Pomysł spotkał się z tak dużym zainteresowaniem ze strony młodych mistrzów obiektywu, że organizatorzy już teraz zapowiadają  kolejną edycję, w jeszcze bardziej rozbudowanej i atrakcyjnej formie.

Konkurs zorganizowało LO im. Karola Miarki w Mikołowie, „Nasza Gazeta” oraz Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Ziemi Mikołowskiej, którego prezes Adam Lewandowski ufundował nagrody pieniężne dla zwycięzców. Uroczysta gala odbyła się w gościnnych murach „Miarki”.  Jury miało trudne zadanie. W konkursowych zapowiedziach informowaliśmy, że oceniać będziemy, m.in. klimat zdjęcia, kontekst sytuacyjny i walory artystyczne. Celowo nie stawialiśmy akcentu na egzotykę i atrakcyjność miejsca, bo jaką szansę miałaby łąka w Orzeszu w konfrontacji z Chińskim Murem? W nagrodzonej ósemce znalazły się fotografie, m.in. z Chorwacji i Hiszpanii, ale jury nie urzekła lokalizacja, ale nastrój fotografii.  Generalnie, w całej konkursowej stawce nie było słabych punktów, ale nie mogliśmy nagrodzić wszystkich. Zgodnie z regulaminem, przyznaliśmy pięć równorzędnych wyróżnień i wyłoniliśmy troje zwycięzców. Jak głosowaliśmy? W jury zasiedli : Adam Lewandowski, prezes Stowarzyszenia, Irena Radomska, dyrektor „Miarki”, Jerzy Filar, redaktor naczelny „Naszej Gazety”  oraz nieobecny podczas gali Arkadiusz Gola, jeden z najlepszych w Polsce fotoreporterów prasowych. Każdy  mógł ocenić 10 zdjęć, przyznając najlepszemu 10 punktów, kolejnemu 9, dalej 8 i tak dalej aż do 1 punktu.  Wygrało zdjęcie Jakuba Górnego przedstawiające konie przeprawiające się przez rzekę. Dlaczego właśnie taki wybór? Proszę spojrzeć na fotografię, a wszelkie słowa będą zbędne.

- Miałem ogromne szczęście. Byliśmy z koleżanką na spływie kajakowym i w pewnym momencie zobaczyliśmy klacz z dwójką małych, jak przeprawiają się przez rzekę – opowiada Jakub.

Ciekawie rozstrzygnęła się kwestia drugiego i trzeciego miejsca. Wygrały zdjęcia sytuacyjne. Dowcipne, niereżyserowane, urocze w swojej naturalności.  Warto dodać, że zdobywca trzeciej nagrody skradł show wszystkim bohaterom i widzom gali. Markus Zgoł z Orzesza, sześcioletni uczeń pierwszej klasy okazał się także najmłodszym uczestnikiem konkursu.  Galę uświetnili goście, w tym poseł Izabela Kloc oraz Iwona Smorz, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.  Za rok kolejna edycja konkursu! Pełna relacja w listopadowym wydaniu „Naszej Gazety”.

 

Od prawej strony w drugim rzędzie stoją: Jerzy Filar, redaktor naczelny „Naszej Gazety”, Łukasz Erkier, Iwona Smorz, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Irena Radomska, dyrektor I LO im. Karola Miarki w Mikołowie, Natalia Foks i Joanna Radziszewska. W pierwszym rzędzie stoją: Izabela Kloc, poseł na Sejm RP, Dominika Niemann, Markus Zgoł, Martyna Fraj, siostra Julii Duc, Jakub Górny.

1 miejsce 1000 zł - Jakub Górny, I LO im. Karola Miarki w Mikołowie.

2 miejsce 800 zł - Natalia Foks, II LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Mikołowie.

3 miejsce 500 zł - Markus Zgoł, SP im. Gustawa Morcinka w Orzeszu Woszczycach.

WYRÓŻNIENIA

Łukasz Erkier, Gimnazjum nr 3 im. Przyjaciół Ziemi w Łaziskach Górnych.

Joanna Radziszewska, I LO im. Karola Miarki w Mikołowie.

Dominika Niemann, I LO im. Karola Miarki w Mikołowie.

Martyna Fraj, SP nr 3 w Łaziskach Górnych.

Julia Duc, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Łaziskach Górnych.

Czytany 1019 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 listopad 2017 09:33